WYDARZENIA W ROKU SZKOLNYM 2012/2013


 UDZIAŁ W ETIUDZIE FILMOWEJ W RAMACH PIYE 2012

Nasi uczniowie brali udział w realizacji etiudy filmowej zatytułowanej "Pielęgnowanie pamięci o polskich Żydach w polskiej tożsamości zbiorowej" przygotowywanej przez studentów w ramach PAYE - Polskich Międzykulturowych Spotkań Młodzieży. Tegoroczna edycja projektu została zorganizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich. Więcej informacji na temat tego projektu znajduje się na stronie http://www.jewishmuseum.org.pl/pl/cms/aktualnosci/2075,po-%20%20%20%20premierze-piye-%20%20%20%202012/.


 WYRÓŻNIENIE W PIERWSZEJ EDYCJI RANKINGU IT- SZKOŁA

Z przyjemnością informujemy, że Nasze Liceum otrzymało wyróżnienie w pierwszej edycji rankingu IT-SZKOŁA zrealizowanej w ramach projektu Informatyka+. Ranking IT-SZKOŁA - I edycja, powstał na podstawie dokonanego przez Warszawską Wyższą Szkołę Informatyki pomiaru aktywności uczniów (klasy matematyczno-informatyczne w XII LO) i nauczycieli (p. Piotr Jóźwik - nauczyciel informatyki w XII LO) w działaniach projektu Informatyka+ trwającego od kwietnia 2009 roku. Specjalne wyróżnienia w postaci pamiątkowych tabliczek zostały przyznane szkołom, które najbardziej zaangażowały się we współpracę w ramach projektu na rzecz rozwijania kompetencji uczniów szkół ponadgimnazjalnych w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych.


 BYLIŚMY NA KERCELAKU

Nasza szkoła uczestniczyła w sobotę, 22 września 2012 r. w imprezie "Kercelak - święto ulicy Chłodnej". Urząd Dzielnicy Wola współorganizował koncerty, atrakcje plenerowe, miasteczko zabaw dla dzieci, kawiarenki, jarmark handlowy oraz nieodpłatne badania i konsultacje. W występach artystycznych uczestniczyły również 4 uczennice Naszego Liceum pod opieką nauczycielki języka polskiego - p. Agnieszki Dąbrowskiej. Zebraliśmy bardzo pochlebne opinie, wśród których znalazł się również e-mail Pana Pawła:

"Piszę w nawiązaniu do imprezy plenerowej - Kercelak 2012, która miała miejsce 22-go września tego roku. Byłem tam przypadkiem, odwiedzając Warszawę, z ciekawości zatrzymałem się na chwilę. Nie spodziewałem się, że będę świadkiem takiej jakości występów - mam tu na myśli występ czterech uczennic Państwa Liceum [XII LO - przyp. adm.]. O ile występ każdej z nich był rewelacyjny, to na szczególne uznanie zasługuje moim zdaniem jedna z nich [Karolina - przyp. adm.], wykonująca Sonet 56 (nawet przygoda z awaria mikrofonu nic nie popsuła ;). Do dziś nie mogę w sieci znaleźć choćby podobnego jakościowo wykonania tego utworu ;) Jednym słowem - wielki ukłon. Pozdrawiam, Paweł [tu nazwisko autora]" (pisownia listu oryginalna). W galerii zobacz nasze zdjęcia.


 REALIZACJA PROJEKTU Z WIELOKULTUROWOŚCI

Uczniowie klas trzecich XII Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Warszawie wzięli udział w realizacji projektu związanego z wielokulturowością. Ich zadanie polegało na przygotowaniu się do debaty z Polką, która zmieniła religię na islam. Uczniowie bardzo rzetelnie podeszli do wyznaczonego celu, zdając sobie sprawę, że największą przeszkodę do uznania istnienia różnych kultur czy odmienności religijnych stanowi najczęściej niewiedza, czy stereotypowe myślenie, obraz „innego”, „odmiennego”. Uczniowie, przygotowując pytania do debaty, korzystali z różnorodnych tekstów kultury, m.in. z Koranu, aby spotkanie z muzułmanką miało charakter merytorycznej dyskusji, a nie rozmowy opartej na stereotypach i zasłyszanych opiniach o wyznawcach islamu. Debata została zorganizowana przez telewizję TVN i w najbliższym czasie zostanie wyemitowana na tym kanale.


 REALIZACJA PROJEKTU SZKOŁA Z POMYSŁEM

W dniu 24 X 2012 szkolny teatr Scena Bez Dystansu wystawił spektakl „Bang! Bang! You`re dead” w Gimnazjum nr 72 im. A.B. Dobrowolskiego. Występ był częścią projektu „Bez dystansu wobec przemocy w szkole” realizowanego przez Stowarzyszenie Sienna 53 a współfinansowanego przez Miasto Stołeczne Warszawa. Oprócz spektaklu uczniowie bielańskiego gimnazjum wzięli udział z zajęciach dramowych a ich nauczyciele i wychowawcy w warsztacie „Pif, paf! To nie jest moja sprawa? ”.

 

 ŚWIĘTO SZKOŁY 2012

26 października 2012 r., w rocznicę sprowadzenia prochów Henryka Sienkiewicza do stolicy, obchodzimy Święto Szkoły. Uroczystość rozpoczęliśmy Mszą świętą w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście, w miejscu, gdzie znajduje się grób patrona naszego liceum - Henryka Sienkiewicza. Pod pomnikiem Henryka Sienkiewicza w Łazienkach Królewskich delegacja złożyła kwiaty. Po Mszy świętej, już na terenie szkoły, uczestniczyliśmy w konkursowych zmaganiach poszczególnych klas. Jak co roku emocje były ogromne. Zadaniem klas pierwszych było przygotowanie filmu lub prezentacji na temat: "My w Sienkiewiczu". Po przeglądzie wszystkich projekcji jury wyłoniło zwycięzców, którymi zostali uczniowie klasy I B. Następnie do rywalizacji kulinarnej przystąpiły klasy drugie. Uczniowie mieli za zadanie stworzyć "Karczmę w Sienkiewiczu". Na stołach więc królowały potrawy staropolskie i orientalne, nawiązujące smakiem i nazwami do powieści Henryka Sienkiewicza. W tym konkursie zwyciężyła klasa II B. Po obfitym poczęstunku jurorzy dokonali oceny dyń ozdobionych motywami z dzieł Henryka Sienkiewicza. W tej rywalizacji udział wzięli uczniowie klas trzecich. Uczniowie inspirowali się m. in. powieściami "Quo vadis", "W pustyni i w puszczy", "Ogniem i mieczem", "Krzyżacy". Zwyciężyła klasa III D. Laureaci zostali nagrodzeni dofinansowaniem klasowych wyjść do kina. Jednak zwycięzcami w tym dniu mogą czuć się wszyscy, którzy wzięli udział w uroczystości. Ważne bowiem były świetna zabowa i integracja klas.


 SPOTKANIA UCZNIÓW Z ZAPROSZONYMI GOŚĆMI

We wtorek 30 października 2012 r. w naszym Liceum odbyło się spotkanie uczniów klas III z reżyserem i wykładowcą Akademii Teatralnej w Warszawie, aktorami scen Warszawskich i scenografką teatralną. Zajęcia poświęcone były tematyce wykonywania zawodów artystycznych. Artyści podzielili się z nami swoimi doświadczeniami związanymi z poszukiwaniem drogi zawodowej. Uczniowie mogli bezpośrednio dowiedzieć się i usłyszeć, na czym polega specyfika zawodów artystycznych z punktu widzenia artysty, a nie, jak zwykle, widza i odbiorcy. Bardzo serdecznie dziękujemy naszym gościom za wyjątkowo interesujące spotkanie. Mamy nadzieję kontynuować współpracę.


 UDZIAŁ W PROJEKCIE "IT-SZKOŁA"

Nasze Liceum uczestniczy w ogólnopolskim projekcie "IT-SZKOŁA", którego celami nadrzędnymi są m. in. podwyższenie kluczowych kompetencji uczniów szkół ponadgimnazjalnych, głównie w zakresie ICT, niezbędnych do dalszego kształcenia się na kierunkach technicznych lub do podjęcia zatrudnienia, stwarzanie uczniom zdolnym możliwości rozwijania zainteresowań naukowych w tym zakresie oraz wyłonienie poprzez prowadzony w projekcie ranking online, najbardziej aktywnych w działaniach na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego polskich szkół ponadgimnazjalnych. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej http://www.it-szkola.edu.pl/.


 WYNIKI DRUGIEGO ETAPU KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO

Do drugiego etapu szkolnego konkursu zakwalifikowali się najlepsi uczniowie z poszczególnych klas. Dyktando odbyło się 7 listopada i uczestniczyło w nim 11 osób. Uczestnicy zmagali się z takimi połączeniami wyrazów jak:w tę i we w tę , ni stąd ni zowąd, łapu-capu czy rad nierad. Oto najlepsi uczniowie, w kolejności większej liczby zrobionych błędów: Edyta Kauc (3c), Zuzanna Skotarek (1a), Jakub Sawicki (2a), Karolina Partesa (3d) i Konrad Pawłowski (2a).

  

 LEKCJA OBYWATELSKA W URZĘDZIE WOJEWÓDZKIM

W dniu 7 listopada 2012 r. klasa I a pod opieką Pani Małgorzaty Stroińskiej - Staudt uczestniczyła w lekcji obywatelskiej w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim. W czasie wycieczki poznaliśmy historię gmachu przy Placu Bankowym, zwiedziliśmy Salę Balową, Salę Konferencyjną i gabinet Wojewody Mazowieckiego - Pana Jacka Kozłowskiego. Zapoznaliśmy się z pracą różnych wydziałów i omówiliśmy najważniejsze sprawy, którymi zajmuje się Wojewoda, a które dotyczą Warszawy i całego województwa mazowieckiego. Byliśmy naprawdę blisko gabinetu Prezydenta miasta stołecznego Warszawy - Pani Hanny Gronkiewicz - Waltz. Niestety nie doszło do spotkania ani z Panią Prezydent, ani z Panem Wojewodą, na co bardzo liczyliśmy. Całej klasie lekcja obywatelska bardzo się podobała, tylko szkoda, że trwała tak krótko.


 LEKCJA JĘZYKA NIEMIECKIEGO W MEDIATECE START - META

W dniach 13 i 14 listopada 2012 r. klasy pierwsze uczestniczyły w interesującej lekcji języka niemieckiego w Mediatece START - META. Interaktywną wystawę pod tytułem "Baśniowe Światy" zorganizował Goethe Institut. W czasie zajęć poznaliśmy bliżej życie i twórczość Braci Grimm, czytaliśmy baśnie po polsku i po niemiecku. W baśniowym lesie mogliśmy poczuć się jak bohaterowie utworów, np. "Kopciuszek", "Jaś i Małgosia", czy "Pani Zima", a co najważniejsze mieliśmy kontakt z autentycznym językiem i próbowaliśmy mówić po niemiecku. Wystawa była bardzo interesująca i wzbudziła w nas chęć do nauki języka niemieckiego.


 IX WARSZAWSKI KONKURS SAVOIR – VIVRE „OBYCIE UMILA ŻYCIE”

23 listopada 2012 roku w Okęckiej Sali Widowiskowej Domu Kultury „Włochy” odbył się finał konkursu „Obycie umila życie”. Młodzież szkół podstawowych, gimnazjalnych i licealnych musiała wykazać się znajomością zasad dobrego zachowania i precedencji w sytuacjach codziennych, biznesowych oraz oficjalnych. Zawodników oceniano w trzech kategoriach wiekowych. W tym roku młodzież naszej szkoły zajęła II miejsce wśród szkół średnich. Jesteśmy dumni z sukcesu reprezentacji, czyli z uczniów klasy I d. Spisali się na medal – bo właśnie medale (oprócz pucharu) otrzymali w tym roku. Równocześnie serdecznie gratulujemy lepszym od nas kolegom z Kuronia. To już kolejny sukces naszej szkoły – od początku istnienia tego konkursu młodzież XII LO im. H. Sienkiewicza brała udział w zmaganiach finałowych, uzyskując różne miejsca – dwukrotnie najwyższe, czyli pierwsze, w pozostałych przypadkach drugie lub trzecie. W tym roku cieszymy się z drugiego miejsca, ale przecież nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa – za rok znów powalczymy….

 

 WIELKIE CZYTANIE „DZIADÓW” W MUZEUM WOLI

W listopadzie 2012r. Muzeum Woli zorganizowało Wielkie Czytanie „Dziadów” Adama Mickiewicza. Inicjatywa ta polegała na czytaniu i interpretowaniu dramatu Mickiewicza przez uczniów wolskich gimnazjów i liceów. XII Liceum Ogólnokształcące im. H. Sienkiewicza także włączyło się w to niecodzienne przedsięwzięcie. Uczniowie z klasy III c mieli przed sobą trudne zadanie, gdyż musieli zaprezentować szczególne fragmenty dzieła. Wszystkie one dotyczyły scen mistycznych (m.in. „Widzenie księdza Piotra”), a więc utrzymanych w konwencji proroczej wizji lub przesyconych oniryzmem. 26 listopada, późnym wieczorem, w nastrojowej scenerii muzealnych sal (wypełnionych zdjęciami polskich cerkwi, meczetów i cmentarzy) jeszcze raz mogliśmy usłyszeć fragmenty „Dziadów” znane dotąd z lekcji polskiego. Jednak jakże inaczej brzmiały one teraz, kiedy zniknęła sceneria szkolnych klas. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele przyznali, że dzięki temu spotkaniu zupełnie inaczej spojrzeli na dzieło wieszcza. Warto dodać, ze uczniowie klasy III c wywiązali się ze swego zadania znakomicie.

 

 LEKCJA WIEDZY O KULTURZE W MUZEUM LITERATURY

Uczniowie klasy III d wzięli udział w warsztatach będących częścią nowatorskiego projektu edukacyjnego towarzyszącego wystawie BRUNO SCHULZ. RZECZYWISTOŚĆ PRZESUNIĘTA. W czasie zajęć, prowadzonych interesująco i z poczuciem humoru, Pan Michał Friedrich, zapoznał młodzież zarówno z plastyczną, jak i literacką twórczością artysty. Aktywna forma zwiedzania wystawy oraz praca z tekstem to kolejne etapy działań uczniów przygotowujących się do tegorocznych egzaminów maturalnych.

 

fot. Anna Kowalska / Muzeum Literatury


 SZKOLNY KONKURS INTEGRACYJNY

28 listopada 2012 roku odbył się pierwszy etap szkolnego konkursu integracyjnego. Każda klasa otrzymywała punkty w zależności od liczby osób ubranych w marynarki lub żakiety. Jury konkursowe po przeliczeniu punktów przyznało I miejsce klasie II A, II - klasie II C, III - klasie III D. Gratulujemy wyżej wymienionym klasom szyku i elegancji. To nie koniec konkursowych zmagań. Samorząd Uczniowski będzie informował o warunkach jakie trzeba spełnić, aby wygrać nagrodę główną (pizza dla całej klasy !!!).


 WIZYTA W REDAKCJI MIESIĘCZNIKA „KINO”

28 listopada 2012 roku grupa uczniów z naszej szkoły odwiedziła redakcję miesięcznika „Kino”. Mieliśmy przyjemność rozmawiać z redaktorem naczelnym „Kina” Panem Andrzejem Kołodyńskim, wieloletnią redaktorką czasopisma Panią Bożeną Janicką oraz Panią Joanną Fiszer zajmującą się redakcją techniczną pisma. W czasie spotkania dowiedzieliśmy się, jak powstaje numer czasopisma, na czym polega adiustacja tekstów, jak wygląda składanie konkretnego wydania, co robi redaktor techniczny. Oprócz poruszania tematyki redakcyjnej rozmawialiśmy także o historii czasopisma i polskiego kina, jego kondycji, problemach, z jakimi dzisiaj mierzą się polscy filmowcy. To niesamowite siedzieć przy jednym stole z legendami piśmiennictwa filmowego w Polsce. Dziękujemy za gościnę i bardzo ciepłe przyjęcie redakcji Kina.


 SEMINARIUM LITERACKIE – ANATOMIA MIASTA W LITERATURZE

Tegoroczne seminarium literackie poświęcone jest różnym ujęciom przestrzeni miejskiej w dziele literackim. Spotkania mają formę otwartych paneli dyskusyjnych, w których uczestniczą nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele. Nieformalna atmosfera sprzyja podzieleniu się różnymi opiniami i spostrzeżeniami inspirowanymi tekstem literackim. 28 listopada odbędzie się drugie z cyklu spotkań poświęcone powieści Emila Zoli Wszystko dla pań, natomiast 29 listopada zapraszamy na spacer po Warszawskich świątyniach handlu.


 WIZYTA W TELEWIZJI I RADIU

29 listopada 2012 roku uczniowie klasy III d (kulturowo - medialnej) zwiedzili gmach Telewizji Polskiej (w Warszawie, przy Pl. Powstańców Warszawy 7). Młodzież odwiedziła redakcje TVP INFO, w tym redakcje Panoramy i Teleexpressu. Podczas dwugodzinnej wycieczki mieliśmy wyjątkową okazję podpatrzeć pracę dziennikarzy, porozmawiać z redaktorami, m. in. z Panem Grzegorzem Pawelczykiem i Panem Krzysztofem Nakoniecznym, a także z Panią Beatą Chmielowską-Olech, prezenterką Teleexpressu. Uzyskaliśmy wiele cennych informacji o pracy dziennikarza, o tym, jak tworzy się program telewizyjny „od kuchni”. Mogliśmy zasiąść w studiach, zabawić się w prezenterów pogody, (co nie okazało się wcale takie łatwe) czy prześledzić tok realizacji programu informacyjnego na przykładzie Teleexpressu. Mieliśmy niebywałą okazję poczuć twórczą atmosferę tych miejsc. Serdecznie dziękujemy pracownikom telewizji za poświęcony nam czas, którego, jak wiemy, zawsze mają za mało, zwłaszcza, gdy trzeba przygotować kolejne wydanie programu.

Wizyta w telewizji to nie nasze pierwsze spotkanie z mediami – zwiedziliśmy już siedzibę Polskiego Radia (w Warszawie, Aleje Niepodległości 77/85), po której oprowadził nas Pan Artur Wolski, dziennikarz popularnej Jedynki PR. Niezwykle interesująco mówił o historii Polskiego Radia. Mogliśmy przyjrzeć się realizacji audycji w różnych studiach, zapoznaliśmy się również z ciekawym sprzętem używanym podczas transmisji radiowych. Obejrzeliśmy miejsce archiwizowania nagrań. Obie wycieczki stały się dla niektórych uczniów okazją do korekty swoich planów życiowych. Szczere rozmowy z dziennikarzami o specyfice ich pracy umożliwiły młodzieży inne spojrzenie na ten niełatwy, choć niezwykle fascynujący zawód.

 

 SPOTKANIE Z PANEM RADOSŁAWEM ŁADCZUKIEM, OPERATOREM FILMOWYM

2 grudnia 2012 roku młodzież klas medialnych (III d i I d), Koła Filmowego oraz inni uczniowie szczególnie zainteresowani fascynującym światem filmowego światła spotkali się z panem Radosławem Ładczukiem, operatorem filmowym, autorem zdjęć do takich filmów, jak m.in. Jesteś Bogiem czy Sala Samobójców. Dla uczniów była to niebywała gratka – stanąć twarzą w twarz z młodym jeszcze, ale jakże już utytułowanym filmowcem (http://www.pointofyou.com.pl/uploaded/realizatorzy/opis/cv/cv_ladcz%20%20%20%20uk_radek_new.pdf). A było warto uczestniczyć w tym spotkaniu! Rozpoczęła je pani Katarzyna Staniszewska-Koc przedstawieniem najważniejszych faktów z zawodowej biografii naszego gościa. Następnie Pan Radosław Ładczuk opowiedział o tym, co sprawiło, że został operatorem filmowym, o powstawaniu filmów Jesteś Bogiem i Sala Samobójców, ilustrując wypowiedź fragmentami scen niezamieszczonych w ostatecznych wersjach obu dzieł. Wskazywał na trudności, z jakimi musi radzić sobie operator w toku produkcji filmu, o współpracy z reżyserem, z aktorami. Młodzież zasypała gościa gradem pytań o jego fascynacje filmowe, o stosunek do współczesnych produkcji filmowych. Pytania dotyczyły też samej filmowej „kuchni” – zwłaszcza operatorskiej. Pan Ładczuk ze swobodą, niwelując przy tym dystans, i, przede wszystkim, niezwykle szczerze dzielił się swoimi przemyśleniami dotyczącymi własnej pracy, drogi dochodzenia do zawodu i sukcesów. Po spotkaniu gość poświecił czas na indywidualne rozmowy z uczniami, którzy opowiadali mu o swoich planach dotyczących nakręcenia amatorskich filmów czy planach związanych ze studiami w Łódzkiej Szkole Filmowej. Pan Radosław Ładczuk obiecał im kolejne spotkanie w formie warsztatów, tym razem w mniejszym gronie, co wzbudziło szczery entuzjazm. Spotkanie uwieńczyło wspólne pamiątkowe zdjęcie.

 

 STYPENDIUM PREZESA RADY MINISTRÓW

4 grudnia 2012 roku Marta Krzywińska z klasy III B otrzymała Stypendium Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2012/13 podczas gali, która odbyła się na Politechnice Warszawskiej. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


 „GÓRA GROSZA” - AKCJA POD PATRONATEM MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ

W roku szkolnym 2012/2013 akcję „Góra Grosza” w naszej szkole w imieniu Samorządu Uczniowskiego prowadziła klasa II C. Pieniądze zbierano przez dwa tygodnie od 26 listopada do 7 grudnia, które zostaną przekazane do Towarzystwa Nasz Dom z przeznaczeniem na rodzinne domy dziecka. Zebraliśmy rekordową sumę 340 zł („na oko” około 10 kg). Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy.

Prezydium Samorządu Uczniowskiego wraz z Opiekunami


 KIERMASZ CIAST NA CELE CHARYTATYWNE

6 grudnia 2012 r. odbył się „Mikołajkowy kiermasz ciast i ciasteczek”. Akcja została zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Każda klasa przygotowała ciasta, babeczki lub ciasteczka, które były sprzedawane w bufecie przez cały dzień. Z uwagi na duże zainteresowanie akcją, kontynuowano ją również w piątek 7 grudnia. Zebrano kwotę 450,00 zł. Wszystkim Darczyńcom serdecznie dziękujemy. Cel przeznaczenia całej kwoty zostanie ustalony na najbliższym zebraniu trójek klasowych, którego termin zostanie podany już wkrótce. Dziękujemy.

Samorząd Uczniowski wraz z Opiekunami


 PROJEKT Z OKAZJI ROCZNICY WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO

Z okazji rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego klasa III b realizowała mini projekt, pod opieką p. Izabelli Modzelewskiej- Rysak. Instytut Pamięci Narodowej uruchomił specjalną linię autobusową. Trasa nawiązywała do różnych ważnych wydarzeń z tamtych dni. Uczniowie pojechali tym autobusem, dzięki czemu poszerzyli w ciekawy sposób swoją wiedzę. Dowodem na wypełnienie zadania są zdjęcia wykonane w autobusie. Każda osoba, która poświęciła swój dodatkowy czas, została wynagrodzona dodatkową ocena celujacą z historii.

 

 WARSZTATY OŚWIETLENIOWE

W grudniu 2012 roku grupa młodzieży z Koła Filmowego miała przyjemność powtórnie spotkać się z Panem Radosławem Ładczukiem. W czasie warsztatów oświetleniowych uczniowie zapoznali się z tajnikami pracy operatora filmowego, dowiedzieli się, w jaki sposób operować światłem, by uzyskać zamierzony efekt. Korzystając z lamp, blend, gripowych statywów i innych urządzeń próbowali wykreować odpowiedni nastrój dla filmowanej sceny. Dziękujemy firmie Heliograf za bezpłatne wypożyczenie sprzętu. To spotkanie sprawiło, że choć przez chwilę mogliśmy się poczuć jak profesjonalni filmowcy.

 

 PROJEKT EDUKACYJNY "ŻOŁNIERZE WYKLĘCI"

Projekt „Żołnierze wyklęci” realizowany w okresie od 1 do 22 marca 2013 r. w XII Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza w Warszawie przewiduje uczczenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych” - dorocznego święta państwowego obchodzonego w dniu 1 marca żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku. Projekt ten wpisuje się w tradycję tego typu form uczczenia pamięci przez uczniów w całej Polsce i służy wypełnieniu przez młode pokolenie testamentu Polskiego Państwa Podziemnego, Armii Krajowej i żołnierzy wyklętych. Idea projektu zakłada popularyzację tematu wśród jak najszerszej rzeszy uczniów, ze szczególnym uwzględnieniem klas z rozszerzonymi przedmiotami (historia, język polski, WOS). Wśród głównych założeń jest zapoznanie uczniów z sylwetkami żołnierzy wyklętych (rotmistrza Witolda Pileckiego, gen. Augusta Emila Fieldora - pseud. Nil oraz Danuty Siedzikówny - pseud. Inka), kształcenie postawy patriotycznej, wpajanie szacunku i przywiązania do tradycji własnego narodu, budzenie postawy aktywności uczniów, kształcenie umiejętności wykorzystania środków multimedialnych, analizy tekstów źródłowych, tworzenia form literackich (m. in. eseju). Przewidywane są różne formy aktywności uczniów: projekt zakłada przygotowanie i przeprowadzenie przez uczniów „Apelu poległych”, oglądanie filmowych rejestrów adaptacji scenicznych i filmów o życiu i działalności żołnierzy wyklętych, wysłuchanie wykładów, debata uczniowska, złożenie kwiatów pod tablicą pamięci E. Fieldorfa, przygotowanie materiałów ikonograficznych, praca z tekstami źródłowymi (narracyjnymi i normatywnymi), opracowanie prezentacji multimedialnej.


 SPOŁECZNOŚĆ XII LO CZYTA I GŁOSUJE !!!

Kacper Ponichtera, uczeń klasy I d zakwalifikował się do finału konkursu organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Polski Instytut Sztuki Filmowej. Zadaniem konkursowym było przygotowanie recenzji wybranego filmu z pakietu Filmoteki Szkolnej. Kacper Ponichtera w pracy Polska kronika Non-Camerowa nawiązuje do cyklu filmów Juliana Antonisza pod tym samym tytułem i w błyskotliwy sposób opisuje groteskowy świat non-camerowej kroniki polskiej rzeczywistości . Także od nas zależy, kto otrzyma nagrodę internautów. Ogłoszenie wyników głosowania i obrad jury już 6 marca! Doceńmy pracę Kacpra! Przeczytajmy recenzję i zagłosujmy! Dziś ostatni dzień, koniec głosowania 5 marca o godz. 20.00 Tu możesz przeczytać recenzję i oddać głos: http://www.ceo.org.pl/pl/filmotekaszkolna/news/glosuj-na-%20%20%20%20recenzje (UWAGA! Link działa poprawnie w przeglądarce OPERA, kłopoty występują w Internet Explorer).


 ZWIEDZANIE PAŁACU POD BLACHĄ

W ramach projektu Anatomia Warszawy 7 marca 2013 (czwartek) o godz. 12.40 zorganizowano wyjście do Pałacu pod Blachą (jego właścicielami byli m.in. Stanisław August Poniatowski i książę Józef Poniatowski).


 XIX MIĘDZYNARODOWY SALON EDUKACYJNY PERSPEKTYWY 2013

W dniach 7-8 marca 2013 r. w godzinach 9:00- 18:00 jesteśmy obecni na "Prezentacji Liceów i Techników" podczas XIX Międzynarodowego Salonu Edukacyjnego "Perspektywy 2013". Zapraszamy wszystkich kandydatów - uczniów trzecich klas gimnazjów do naszego stoiska numer 50 zlokalizowanego na IV piętrze Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie przy placu Defilad 1. Będzie można zapoznać się z aktualną ofertą edukacyjną oraz wymaganiami rekrutacyjnymi na rok szkolny 2013/2014. Jednocześnie informujemy, że Dzień Otwarty Liceum dla Gimnazajalistów w budynku XII LO odbędzie się w piątek, 19 kwietnia 2013 r. o godzinie 18:00. Więcej szczegółowych informacji dotyczących naboru do oddziałów klas pierwszych znajduje się pod zakładką REKRUTACJA. Serdecznie zapraszamy.


 KLASYCYZM W ARCHITEKTURZE WARSZAWY

W ramach projektu Anatomia Warszawy 12 marca 2013 odbył się spacer, podczas którego można było zapoznać się z zabytkami stylu klasycznego słynnych architektów: Henryka Marconiego i Antoniego Corazziego.


 WARSZAWA OKRESU KLASYCYZMU

W ramach projektu Anatomia Warszawy w miniony czwartek odbyło się spotkanie poświęcone dorobkowi intelektualnemu i politycznemu Warszawy czasów panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Uczniowie klas 2c i 2e w wypowiedziach lub prezentacjach przedstawili mniej znane opinii publicznej okoliczności związane z obradami Sejmu Wielkiego, prezentowali architektów warszawskich, malarzy, pisarzy, historię powstania pierwszego teatru narodowego oraz obyczajowość ówczesnej stolicy.


 LEKCJA WIEDZY O KULTURZE W ZACHĘCIE

W marcu uczniowie klasy III f obejrzeli wystawę twórczości Juliana Antoniszczaka oraz wzięli udział w warsztatach zatytułowanych Antonisz: technika jest dla mnie rodzajem sztuki. Zainspirowani dziełami artysty uczniowie zrealizowali trzy etiudy metodą non-camerową.

 

 UCZESTNICTWO W MIĘDZYNARODOWYM PROJEKCIE W TURCJI

W dniach 10 – 20 kwietnia 2013 r. uczniowie z naszej szkoły pod opieką Pani Olgi Gaweł wezmą udział w międzynarodowym projekcie „The Ancient Journey from Today to Yesterday, czyli antyczna podróż od dziś do wczoraj”, który odbędzie się w Mezitli blisko Mersin (Turcja), w pobliżu starożytnych ruin miasta Soli nad Morzem Śródziemnym. Celem seminarium jest podniesienie poziomu wiedzy młodych ludzi i umiejętności porozumiewania się w języku angielskim. Jednocześnie głównym zadaniem, poprzez zwiększenie świadomości kulturowej w wymiarze europejskim, jest rozwijanie wzajemnego poszanowania oraz wzmocnienia kultury dialogu, by między nimi – przedstawicielami różnych środowisk nie dochodziło do waśni na tle kulturowym, etnicznym i religijnym. Więcej informacji znajduje się pod zakładką Projekty.


 JESTEŚMY W PÓŁFINAŁACH XIII EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU JĘZYKOWEGO

Serdecznie gratulujemy Izabeli Myszkowskiej i Michałowi Satorowi z klasy II d oraz Karolowi Kiełbowskiemu z klasy I b – uczniom naszego liceum, zakwalifikowania się do półfinałów XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Językowego „Pokaż nam język”. W etapie szkolnym uczestniczyło 15 pasjonatów języka niemieckiego. Życzymy powodzenia i sukcesów w kolejnych etapach.


 SPOTKANIE Z REDAKTOREM "GAZETY WYBORCZEJ" SEWERYNEM BLUMSZTAJNEM

W piątek 12 kwietnia grupa 7 uczniów uczestniczyła w spotkaniu z dziennikarzem- panem Sewerynem Blumsztajnem, które zorganizowało XXXIV LO im. M. de Cervantesa w Warszawie. Rozmowa z redaktorem dotyczyła m.in.: idei powstawania gazetek szkolnych i ich celu, różnic między dziennikarstwem zaangażowanym a tendencją mediów do tabloidyzacji, zjawiska jakim jest dominacja wydania elektronicznego gazety nad jej formą papierową.


 DZIEŃ OTWARTY LICEUM DLA GIMNAZJALISTÓW

Serdecznie zapraszamy tegorocznych absolwentów gimnazjów i ich rodziców w dniu 19 kwietnia 2013 r. na godz. 18:00 na Dzień Otwarty Liceum. W programie spotkanie z Panią Dyrektor Elzbietą Wysmołek i nauczycielami oraz zwiedzanie sal lekcyjnych. Dowiedzą się Państwo o działalności dydaktyczno-wychowawczej szkoły, m. in. o realizowanych projektach i obowiązującym systemie oceniania, ofercie edukacyjnej i zasadach rekrutacji na rok szkolny 2013/2014 (więcej informacji znajduje się pod zakładką Rekrutacja).

Zapraszamy


 WYKŁAD W RAMACH PROJEKTU "ANATOMIA WARSZAWY" W BUDYNKU XII LO

Zapraszamy zainteresowanych uczniów oraz polonistów na organizowany w ramach projektu "Anatomia Warszawy- literatura, architektura, historia" wykład zatytułowany "Język miejskości i język miasta. Warszawa w literaturze drugiej połowy XIX wieku", który odbędzie się 23 kwietnia 2013 r. o godz. 11.00 w XII LO im. H. Sienkiewicza w Warszawie przy ul. Siennej 53. Wykład poprowadzi pan Dawid Maria Osiński- adiunkt w Zakładzie Literatury i Kultury Drugiej Połowy XIX Wieku na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Ze względów organizacyjnych prosimy o przesłanie informacji o liczbie zainteresowanych osób do poniedziałku (22 kwietnia) na adres koordynatora projektu: malgorzataposel@gazeta.pl


 III EDYCJA MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU WIEDZY O KRAJACH ANGLOJĘZYCZNYCH ...

Zachęcamy do udziału w III edycji Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych i ich dziedzictwie kulturowym - Wspólna Europa. I etap w formie testu zamkniętego z wiedzy o Zjednoczonym Królestwie odbędzie się w dniu 23 kwietnia o godz. 9.00.

Zapraszamy


 SEMINARIUM LITERACKIE

W piątek 26 kwietnia odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Anatomia miasta w literaturze. Bohaterką seminarium będzie powieść Wirginii Woolf Pani Dalloway.


 PROJEKT EDUKACYJNO-JĘZYKOWY W LONDYNIE

Od 26 kwietnia do 1 maja br. grupa uczniów naszego liceum, pod opieką nauczycielek: Joanny Koprek i Ewy Skoczeń, uczestniczyć będzie w projekcie edukacyjno-językowym w Londynie. Jego celem jest nabycie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce oraz przybliżenie kultury, tradycji i zwyczajów Wielkiej Brytanii. Wyjazd będzie także okazją do spotkania z młodzieżą angielską, która zaprosiła polskich uczniów do swojej szkoły. Młodzież Sienkiewicza będzie mieszkać u londyńskich rodzin. Podczas wyjazdu grupa zwiedzi najpiękniejsze zakątki i zabytki Londynu, m. in.: Houses of Parliament, Big Ben, Westminster Abbey, Whitehall, Downing Street (siedziba premiera Wielkiej Brytanii), St James’s Park (królewski park prowadzący do pałacu Buckingham), Buckingham Palace (rezydencja brytyjskich monarchów), Trafalgar Square, National Gallery, China Town Soho, Piccadilly Circus. Uczniowie odbędą też rejs po Tamizie oraz zwiedzą Canterbury.


 WARSZTATY SCENARIUSZOWE FILMOTEKI SZKOLNEJ
W ramach Licealnej Akademii Medialnej wybrani uczniowie klas I i II brali udział w warsztatach scenariuszowych organizowanych z okazji 19. Festiwalu Filmowego Wiosna Filmów. Zajęcia prowadzili uznani twórcy filmowi. Zbigniew Żmudzki (szef studia Se-ma-for, producent oscarowego „Piotrusia i wilka” w reż. Suzie Templeton), Piotr Borkowski (scenarzysta filmu „Lęk wysokości” w reż. Bartka Konopki, wykładowca SWPS w Warszawie) oraz Maciej Pisuk (scenarzysta filmu „Jesteś Bogiem” w reż. Leszka Dawida).

zródło: http://www.filmotekaszkolna.pl/aktualnosc,296


 WARSZTATY EDUKACYJNE W ŁAZIENKACH KRÓLEWSKICH "POZNAJ PAŁAC"

Czyje inicjały znajdują się w przedsionku Pałacu na Wodzie? Jaką funkcję pełniła Sala Salomona za czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego? Kto zainspirował króla do organizowania Obiadów Czwartkowych? Których władców polskich Stanisław August uważał za wcielenie cnót i dlatego ich rzeźby umieścił w Rotundzie? Uczestnicy projektu na te i inne pytania poszukiwali odpowiedzi podczas warsztatów Poznaj Pałac w Łazienkach Królewskich. Spotkanie prowadzone było w dwóch grupach, które miały różne formy. Uczniowie otrzymali plan Pałacu na Wodzie oraz zestaw zadań związanych np.: z informacjami historycznymi, uporządkowaniem treści bajki Ignacego Krasickiego, określeniem alegorii zawartych na malowidłach, odnalezieniem obrazu i dorysowaniem brakujących elementów, wskazaniem pomieszczeń, w których dominuje styl barokowy lub klasycystyczny. Uczestnicy zostali podzieleni na trzyosobowe grupy, które konkurowały ze sobą, a poprawność i precyzja odpowiedzi została zweryfikowana przez osobę prowadzącą warsztaty w formie wspólnego omówienia zadań. Natomiast druga grupa poznawała historię pałacu, zniszczenia, które dotknęły zabytek w czasie II wojny światowej, anegdoty i ciekawostki związane z pobytem króla w letniej rezydencji. Część warsztatowa polegała na odgadywaniu w parach obrazu - należało wskazać malowidło na podstawie uczuć i skojarzeń, które wywoływało w drugiej osobie. Natomiast kolejne zadanie wymagało kreatywności i wyobraźni – należało stworzyć historie, których bohaterami były cztery wybrane rzeźby, znajdujące się na terenie Pałacu. Uczestnicy warsztatów byli pod ogromnym wrażeniem oryginalności wystroju Pałacu na Wodzie oraz pasji i zaangażowania osób prowadzących spotkanie .

 

 FINAŁ III EDYCJI KONKURSU "WSPÓLNA EUROPA"

Finał Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych i ich Dziedzictwie Kulturowym - "Wspólna Europa", który odbył się w dniu 6 czerwca 2013 r. w naszym Liceum, miał na celu popularyzację wiedzy o krajach anglojęzycznych. Ponadto formuła konkursu ma na celu rozwijanie postawy tolerancji różnorodności kulturowej oraz postawy ciekawości innych kultur. Finaliści konkursu wykazali umiejętność samodzielnego zdobywania wiedzy i korzystania z różnych jej źródeł. Laureatom gratulujemy i a wszystkich chętnych zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu.

Laureatami III edycji Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych i ich Dziedzictwie Kulturowym - "Wspólna Europa" zostali:

  • 1 miejsce: Justyna Banaszek z Technikum Nr 3 im. Ludwika Krzywickiego w Zespole Szkół Nr 7 im. Szczepana Bońkowskiego
  • 2 miejsce: Julia Milewska z CXXV LO im. Waldemara Milewicza w Zespole Szkół Nr 7 im. Szczepana Bońkowskiego
  • 3 miejsce: Żaneta Chrostowska z XL Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego

Laureatom i pozostałym uczestnikom Finału gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach Konkursu.


 WYRÓŻNIENIE XII LO W PROJEKCIE "W POSZUKIWANIU PRAW PRZYRODY"

Z wielką radością informujemy, że Nasze Liceum zostało wyróżnione, zajmując I miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych z województwa mazowieckiego, w projekcie W poszukiwaniu praw przyrody współfinansowanym z środków Europejskiego Funduszu Społecznego Unii Europejskiej „KAPITAŁ LUDZKI – NARODOWA STRATEGIA SPÓJNOŚCI” i realizowanym w roku szkolnym 2012 / 2013 przez Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie. Przypomnijmy, iż celem nadrzędnym projektu było wsparcie w nauczaniu nauczycieli przedmiotów przyrodniczych przy zastosowaniu technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK). Szczególny nacisk został położony na takie badanie praw przyrody, które rozwijają umiejętności samodzielnego, logicznego i twórczego myślenia wszystkich uczniów, w oparciu o układy pomiarowe i oprogramowanie do wykonywania eksperymentów wspomaganych komputerowo, modelowania i symulacji. Więcej informacji o przebiegu projektu można znaleźć na stronie http://www.oeiizk.waw.pl/. Jednocześnie serdecznie gratulujemy wszystkim nauczycielom czynnie zaangażowanym w to przedsięwzięcie i życzymy dalszych sukcesów zawodowych.