The Ancient Journey from Today to Yesterday

Nasza szkoła przystąpiła do projektu ”The Ancient Journey from Today to Yesterday, czyli antyczna podróż od dziś do wczoraj”. Będzie w nim uczestniczyło około 30 osób z Polski, Włoch i Turcji. Oficjalnym językiem do porozumiewania się będzie język angielski. Spotkanie odbędzie się w dniach 10-20 kwietnia 2013 r. w Mezitli blisko Mersin w Turcji, nad Morzem Śródziemnym. To okolica znana ze starożytnych ruin miasta Soli.

Celem seminarium jest podniesienie poziomu wiedzy młodych ludzi oraz umiejętności porozumiewania się  i współżycia, poprzez zwiększenie świadomości kulturowej w jej wymiarze europejskim. Ponadto głównym zadaniem jest rozwijanie wzajemnego zrozumienia i poszanowania, w  celu wzmocnienia kultury dialogu, by między nimi – przedstawicielami różnych środowisk nie dochodziło do waśni na tle kulturowym, etnicznym i religijnym.

Młodzież będzie uczestniczyć w pracach archeologicznych w Soli oraz weźmie udział w badaniach teatralnych w muzeum, by w ten sposób zdać sobie sprawę z historycznych i kulturowych elementów oraz tradycji, aby ich wrażliwość i działania w tym obszarze mogły wszystkich zjednoczyć. W ciągu 10 dni, uczestnicy nauczą się interaktywnie i skutecznie rozmawiać o historii, archeologii, sztuce, kulturze, w sposób dla siebie odpowiedni, według własnych kompetencji i środowiska. Na zakończenie projektu uczestnicy będą tworzyć program o cywilizacji Soli a wyniki zaprezentują podczas publicznego pokazu. Będzie to gra terenowa w środowisku archeologicznym, opierająca się o wiedzę i wyobraźnię. Uczniowie wcielą się w role przedstawicieli tego miasta w latach jego świetności i wyobrażą sobie jak niegdyś wyglądało jego życie. Miejsce jest sercem starożytnego świata, a uczestnikami zupełnie współcześni młodzi ludzie. Każdy będzie miał przydzielone zadania, a wszyscy razem doprowadzą do pełnej integracji na tle WCZORAJ dla PRZYSZŁOŚCI.