Podróż Pamięci. Z powstańczej Warszawy do KL Auschwitz II - Birkenau

"Powinniśmy być wdzięczni ludziom, którzy tu zginęli, ponieważ dzięki nim możemy kochać i być kochanymi oraz możemy mówić dumnie o sobie jako Polakach.".

Dnia 26 września grupa 30 uczniów pod opieką Pani M. Stoińskiej i Pani A. Garbolewskiej uczestniczyła w projekcie edukacyjnym „Podróż Pamięci. Z powstańczej Warszawy do KL Auschwitz II – Birkenau”.

W obozie macierzystym dowiedzieliśmy się jak wyglądało życie więźniów. Widzieliśmy straszne dowody zbrodni, czyli przedmioty codziennego użytku więźniów, które po nich zostały. Świadczące o tym, że ludzie nie wiedzieli, że już stamtąd nie wrócą. Dowiedzieliśmy się jakie tortury były stosowane przez Niemców na więźniach obozu. Powszechne było duszenie więźniów (głównie Żydów) gazem cyklon B używanego powszechnie do dezynsekcji w specjalnie wybudowanych do tego komorach .Ciała tych uduszonych były palone w piecach krematoryjnych.

W Brzezince zobaczyliśmy baraki lub ich części, które przetrwały do naszych czasów. W niektórych kompleksach byli więźniowie, którzy opowiadali jak żyli podczas pobytu w obozie. Wtedy byli to często nasi rówieśnicy, ale wielu z więźniów trafiło do obozu w wieku 10-12 lat. Bez rodziny, bez znajomych – sami mając ograniczone prawa do życia.

W czasie pobytu w obozie uczestniczyliśmy w uroczystościach z okazji 70. rocznicy deportacji cywilnej ludności z powstańczej Warszawy. Spotkanie z więźniami przy Rampie było dla nas niesamowitym wrażeniem. A Agnieszka, która wystąpiła w imieniu uczestniczących w uroczystościach uczniów, tak naprawdę powiedziała to, o czym każdy z nas myślał. To jest naprawdę coś – czego nie da się opisać słowami! Ta Rampa, ludzie, którzy to przeżyli i My?

Szersza relacja z pobytu w obozie w gazetce szkolnej. A poniżej podziękowanie za udział w projekcie.

Organizatorzy: Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz w Oświęcimiu, Urząd miasta stołecznego Warszawy, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń dziękują przedstawicielom - uczniom i nauczycielom - Naszego Liceum za udział w projekcie edukacyjnym "Podróż Pamięci. Z powstańczej Warszawy do KL Auschwitz II - Birkenau" za kulturę i zainteresowanie. Jednocześnie osobiste podziękowanie przesłano dla uczennicy klasy III d - Agnieszki Chabery, która jak określono, "wygłosiła bardzo wzruszające i pełne emocji przemówienie".