Z Westerlandu do Warszawy i na Podlasie - historia i współczesność ... 

Młodzież i nauczyciele naszego Liceum uczestniczą w projekcie „Z Westerlandu do Warszawy i na Podlasie – historia i współczesność w relacjach polskich i niemieckich uczniów”. Projekt służy przybliżeniu wiedzy o Heinzu Reinefarthcie, generale SS, zwanym „katem Warszawy” i wzbudzeniu refleksji oraz sprowokowaniu przemyśleń na temat odpowiedzialności za zbrodnię. Projekt realizowany jest przez Muzeum Woli, Muzeum Powstania Warszawskiego, Dzielnicę Woli m. st. Warszawy oraz XII Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Warszawie.

W dniach 15-18 grudnia 2014 roku do stolicy przyjeżdża młodzież z Schulzentrum Sylt – Gimnasium, która wraz z uczniami i nauczycielami naszego Liceum oraz z przedstawicielami Muzeów Woli i Powstania Warszawskiego będzie uczestniczyła we wspólnych działaniach: w warsztatach, w zwiedzaniu Muzeum Historii Żydów Polskich, Muzeum Woli, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Centrum Nauki Kopernik.

Młodzież XII LO pokaże niemieckim kolegom piękno warszawskich zakątków i zróżnicowanie architektoniczne naszej stolicy. Szczególnie ważnym akcentem będą zajęcia warsztatowe i zwiedzanie wystawy „Reinefarth w Warszawie. Dowody zbrodni” w Muzeum Woli. Kim był Heinz Reinefarth? Co wiąże go z historią Warszawy i dlaczego młodzież polska i niemiecka powinna poznać dzieje tego okrutnego człowieka? Heinz Reinefarth był odpowiedzialny za liczne zbrodnie popełnione na ludności podczas tłumienia Powstania Warszawskiego. Gruppenführer SS Reinefarth był odpowiedzialny za działania pacyfikacyjne zwłaszcza na terenie Woli, w miejscu, nieopodal którego znajduje się nasze Liceum. Projekt służy ukazaniu prawdy o działaniach „kata Warszawy” zarówno podczas wojny (za swe czyny nigdy nie poniósł odpowiedzialności), jak również w okresie powojennym, gdy został deputowanym do Landstagu i uchodził za szanowanego adwokata i obywatela. Celem działań organizatorów projektu jest podjęcie dyskusji na temat odpowiedzialności hitlerowskich funkcjonariuszy i możliwości ich ukarania oraz istoty totalitaryzmu. Wszystkie działania wokół projektu rozpoczęto znacznie wcześniej. Poprzedzone były spotkaniami z przedstawicielami Muzeum Woli z młodzieżą XII LO. Podczas zajęć poruszono tematy (m. in.) odpowiedzialności zbiorowej, politycznej, prawnej, skutków Powstania Warszawskiego. Uczniowie Liceum zwiedzili wystawę „Reinefarth w Warszawie. Dowody zbrodni”.