Akcje charytatywne w roku szkolnym 2013/2014

Reaktywacja wolontariatu w XII LO im. H. Sienkiewicza
w roku szkolnym 2013/2014 pod opieką Małgorzaty Stroińskiej Staudt

Najważniejsze wydarzenia 

W dniu 13 IX 2013 odbyło się pierwsze spotkanie chętnych do wolontariatu w XII LO im. H. Sienkiewicza w roku szkolnym 2013/2014. Na spotkaniu zastanawialiśmy się, co można zrobić dla innych. Wszyscy mieli naprawdę ciekawe propozycje, np. WOŚP, pomoc osobom starszym , pomoc dzieciom, zbiórka żywności, szlachetna paczka, współpraca z Pałacem Młodzieży. Ustaliliśmy, że na następnym spotkaniu spróbujemy wybrać z tego coś, co jesteśmy w stanie wykonać.

W dniu 25 X odbyło się spotkanie wolontariuszy z Joanną Frączak, która współpracuje z Fundacją Motocykliści Dzieciom i obiecała nam, że pomoże w rozwinięciu skrzydeł. Asia zaproponowała wolontariuszom następujące akcje:

  • Pomoc w domach dziecka (ew. w świetlicach środowiskowych)
  • Współpraca z kibicami Legii Warszawa
  • Zbiórka żywności w ramach akcji Banku Żywności
  • Współpraca z piłkarzami futbolu amerykańskiego Warsaw Spartans
  • Współpraca z Fundacją Motocykliści Dzieciom

Uczestnicy spotkania zadeklarowali udział w wybranych akcjach. Wszelkie działania zostaną podjęte po otrzymaniu zgody ww. organizacji. W dniu 14 XI odbyło się spotkanie wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ze względu na ilość puszek, które możemy otrzymać, w akcji bierze udział 19 osób. Zbiórka WOŚP odbędzie się w drugą niedzielę stycznia. Wszystkim wolontariuszom życzymy dużej kasy.

W dniu 25 XI o godzinie 11.30 w sali nr 1 odbędzie się szkolenie wolontariuszy, którzy będą zbierać żywność dla Banku Żywności. Dary zbieramy w dniach 29 i 30 listopada oraz 1 grudnia w Złotych Tarasach. Serdecznie zapraszamy na szkolenie! I oczywiście na zakupy i podzielenie się nimi z wolontariuszami!

W dniach 29 i 30 listopada oraz 1 grudnia w Złotych Tarasach odbyła się zbiórka żywności organizowana przez Bank Żywności. Nasi wolontariusze zbierali i segregowali produkty spożywcze, które przekazywali im zachęcani do akcji klienci Carrefour. Serdecznie dziękujemy za wszystko co otrzymaliśmy.

Z pewnością pomogliśmy wielu biednym rodzinom.

W akcji brali udział:
Klaudia Aust
Aleksandra Chrobak
Igor Czarnecki
Hanna Kaltur
Agata Kwapisz
Eryk Lisiecki
Link Nguyen
Patrycja Niedźwiedź
Paula Patla
Aleksandra Rybak
Magdalena Ositek
Dominika Ozimkowska
Arkadiusz Zaczkowski

  

I ty możesz zostać Świętym Mikołajem!

Pod tym hasłem w dniach 16 – 19 grudnia 2013 odbędzie się w szkole zbiórka słodyczy, zabawek, artykułów papierniczych, itp. dla dzieci ze środowiskowych ognisk wychowawczych. Wasze dary serca możecie wkładać do worków lub kartonów, które znajdują się przy szatni. W dniu 20 grudnia wszystko, co przekażecie otrzymają dzieci. Może to być dla nich jedyny prezent na te święta.

Opiekun wolontariatu i wolontariusze środowiskowych ognisk wychowawczych zachęcają do udziału w tej szlachetnej akcji.

Od stycznia 2014 wolontariusze z naszej szkoły będą pomagać w środowiskowych ogniskach wychowawczych. Będą korepetytorami z poszczególnych przedmiotów oraz organizatorami zabaw dla dzieci. Mamy już wielu chętnych, ale możesz do nas dołączyć.

Placówki chętne do przyjęcia wolontariuszy to:

  1. Środowiskowe Ognisko Wychowawcze ul. Na Uboczu 9 (Ursynów)
  2. Środowiskowe Ognisko Wychowawcze ul. Środkowa 9 (Praga Północ)
  3. Środowiskowe Ognisko Wychowawcze ul. Cegłowska 19 (Bielany)

Od 16 grudnia 2013 zapraszam do siebie po odbiór umów wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2014. Po podpisaniu niezbędnych dokumentów otrzymacie puszki i identyfikatory.

Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy przekazali dary dla środowiskowych ognisk wychowawczych na Ursynowie i na Bielanach. Dzieciaki, dzięki Wam będą miały udane święta Bożego Narodzenia 2013.

Organizatorki akcji Anna Dębska, Patrycja Niedźwiedź, Aleksandra Rybak z klasy 2d oraz pan Janusz Piróg i pani Małgorzata Stroińska-Staudt. Dary zostały dostarczone do celu dzięki pomocy Aleksandra Wilanowskiego z klasy 2a oraz pani Joanny Koprek.

W dniu 9 stycznia wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy otrzymali puszki i identyfikatory. Będą kwestować na rzecz WOŚP w dniu 12 stycznia w godzinach 6.00 – 21.00 na terenie całej Warszawy i okolic. Życzymy jak najlepszych wyników!

W dniu 10 stycznia wolontariusze Banku Żywności, którzy zbierali żywność w dniach 29 i 30 listopada oraz 1 grudnia w Złotych Tarasach otrzymali z rąk koordynatora akcji Jagody Walerczuk podziękowania i rekomendacje. Jeszcze raz serdecznie wszystkim dziękuję.

I już po 22 finale WOŚP

Wolontariusze WOŚP, którzy brali udział w zbiórce:

1. Agata Bogucka 1d
2. Weronika Pławińska 1d
3. Inga Marukyan 1d
4. Witold Waś 1d
5. Olga Semeniuk 1e
6. Klaudia Karwowska 1e
7. Michalina Toczek 1e
8. Martyna Gajowniczek 1b
9. Natalia Ślesicka 1b
10. Jan Świderski 2d
11. Karolina Wojewódzka 3a
12. Sylwia Górko 3d
13. Olga Sknadaj 3d

W przyszłym tygodniu dowiemy się, ile nasi wolontariusze zebrali. Wszyscy naprawdę się bardzo starali. Widziałam ich w niedzielę wieczorem, pomimo deszczu i przenikliwego wiatru dali radę. Serdecznie dziękujemy!

 

W dniu 23 stycznia ( na dzień przed studniówką) uczennice klasy 3b Dominika i Kasia pomagały w ognisku na Bielanach. Wiele dzieci – jak odrobić z nimi lekcje, a potem pobawić się. To naprawdę nie jest łatwe, ale dały radę! To był pierwszy dzień współpracy z ogniskami, dlatego serdecznie dziękuję za inaugurację wolontariatu w ogniskach pracy pozaszkolnej. Bierzcie z nich przykład!

Nasi wolontariusze już od stycznia pracują w ogniskach wychowawczych. Ich praca przynosi już wymierne korzyści – podopieczni uzyskują lepsze oceny w szkole, a wolontariusze uczą się cierpliwości i wyrozumiałości dla dzieci. A najważniejsze, że dają sobie radę.

Serdeczne podziękowania dla wolontariuszy Ogniska Środowiskowego „Dziadek” na Pradze: Natalii Banach, Pauliny Puchalskiej, Izabeli Pazio, Pauliny Sitarz i Agnieszki Ćwiek.

Uczniowie 12 LO zbierają przed Wielkanocą zabawki, gry, książki oraz słodycze dla Ogniska Środowiskowego „Dziadek”. Zachęcamy do udziału w zbiórce! Zostańcie „Króliczkami wielkanocnymi” i dajcie dzieciom radość!

  

W dniu 26 marca 2014 wolontariusze WOŚP spotkali się w szkole z Jurkiem Owsiakiem. Udało nam się wyjaśnić problemy ze sztabem, a Jurek zaprosił nas, jako zaufanych wolontariuszy, na Przystanek Woodstock.

  

Jak już wcześniej informowaliśmy w dniu 25 stycznia rozpoczęliśmy współpracę z Klubem Sportowym Warsaw Sharks (futbol amerykański). Nasi wolontariusze kwestowali na meczu w dniu 29 marca 2014.

W dniu 13 marca 2014 nasi uczniowie będą uczestniczyć w akcji „Jajo” przed kościołem św. Jacka na ul. Freta 10. Jest to akcja organizowana przez Bank Żywności, której celem jest pomoc najbiedniejszym rodzinom przed Wielkanocą. Każdy może pomóc, dlatego zapraszamy na Starówkę i przekazanie naszym wolontariuszom jajek.

To informacja ze strony Banku Żywności:
Akcja JAJO!
organizowana jest co roku w kilku kościołach archidiecezji warszawskiej oraz diecezji warszawsko-praskiej. Zbiórka odbywa się pod patronatem Metropolity Warszawskiego oraz Biskupa Warszawsko – Praskiego.
Rokrocznie w Wielkanocną zbiórkę jest zaangażowanych co raz więcej kościołów i wolontariuszy. W akcję zaangażowani są głównie uczniowie warszawskich szkół i gimnazjów, studenci, harcerze oraz członkowie organizacji charytatywnych współpracujących na stałe z naszą fundacją.
Święta Zmartwychwstania Pańskiego to wyjątkowy czas w życiu człowieka. Bank Żywności SOS w Warszawie stara się w tym czasie w szczególny sposób zadbać o potrzebujących, dlatego organizuje Akcję JAJO!. Wierni – mieszkańcy Warszawy mają wówczas szansę na włączenie się w dzieło dobrej woli i symboliczne dochowanie tradycyjnego wielkanocnego zwyczaju dzielenia się jajkiem. Akcja JAJO!, jest uzupełnieniem naszej całorocznej pracy, a przede wszystkim jest szansą, aby najubożsi mieszkańcy Warszawy w Święta Wielkiej Nocy mogli podzielić się ze sobą jajkiem, które jest symbolem życia. Dziś możemy z czystym sumieniem powiedzieć, że Wielkanocna Zbiórka Jaj na stałe wpisała się w kalendarz stolicy, a widok osób idących w Niedzielę Palmową do kościoła nie tylko z palemką, ale również z jajkami stał się czymś zupełnie naturalnym.
Zebrane podczas zbiórki jaja trafiają do osób potrzebujących za pośrednictwem organizacji współpracujących z fundacją m.in., Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta, domów pomocy prowadzonych przez zgromadzenia zakonne, placówek CARITAS oraz wielu innych organizacji pozarządowych.

W dniu 13 kwietnia 2014 nasi wolontariusze uczestniczyli w akcji „Jajo” i zbierali jajka przed kościołem św. Jacka na ul. Freta 10. Była to już jedenasta akcja Banku Żywności, której celem była pomoc najbiedniejszym rodzinom przed Wielkanocą. Naszych wolontariuszy dzielnie wspierali nauczyciele pani Anna Garbolewska, pani Krystyna Jaworska, pani Lena Czerska i opiekunka wolontariatu.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą akcję. Zebraliśmy 973 jajka, z czego naprawdę jesteśmy dumni. Byliśmy jedną z ośmiu szkół warszawskich, które kwestowały w ramach akcji przed wybranymi kościołami w Warszawie.

Wolontariusze akcji:
Patrycja Niedźwiedź
Aleksandra Rybak
Igor Czarnecki
Paweł Zbucki.

  

Przed Wielkanocą zorganizowaliśmy w szkole zbiórkę zabawek, książek i słodyczy dla dzieci ze Środowiskowego Ogniska Wychowawczego „Dziadek” na Pradze. W dniu 14 kwietnia nasze dary serca zostały przekazane przez wolontariuszy do placówki.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do tej akcji, a szczególnie klasie 1b i jej wychowawczyni pani Joannie Koprek.

A zaraz po Wielkanocy zorganizowaliśmy w szkole charytatywną akcję zbiórki żywności, odzieży i środków czystości dla uchodźców z Krymu, którzy przyjechali do Winnicy (ponad 300 osób, głownie kobiet z dziećmi). Akcji patronowało Biuro Edukacji Urzędu miasta stołecznego Warszawy.

Na rzecz Fundacji Solidarności Międzynarodowej oraz Komitetu Obywatelskiego Solidarności z Ukrainą przekazaliśmy w dniu 24 kwietnia 7 paczek (każda po około 10 kilogramów). Serdeczne podziękowania dla uczniów i nauczycieli, którzy wsparli tę akcję.

W dniu 25 kwietnia na zakończeniu roku szkolnego dla klas trzecich wolontariusze, którzy pomimo stresu maturalnego pogodzili pracę na rzecz innych z nauką otrzymali podziękowania i bony podarunkowe.

Oto wyróżnieni wolontariusze:
Arkadiusz Zaczkowski za zbiórkę żywności przed Świętami Bożego Narodzenia
Sylwia Górko, Olga Sknadaj, Karolina Wojewódzka za kwestowanie w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy
Agnieszka Ćwiek, Izabella Pazio, Paulina Sitarz, Alicja Zawistowska za pomoc dzieciom w Środowiskowym Ognisku Wychowawczym „Dziadek” na Pradze
Magdalena Deryng, Katarzyna Kajszczak, Dominika Nakielska za pomoc dzieciom w Środowiskowym Ognisku Wychowawczym na Bielanach.
Serdecznie dziękujemy wyróżnionym wolontariuszom i życzymy sukcesów na egzaminie maturalnym!

Nasi wolontariusze współpracowali z Klubem Sportowym Warsaw Sharks – niestety ze względu na nadmiar obowiązków szkolnych nie udało się doprowadzić w tym roku szkolnym do końca tej współpracy. Liczymy na to, że w przyszłym roku się uda.

Po naszej akcji zbiórki darów dla uchodźców z Ukrainy otrzymaliśmy serdeczne podziękowania od uchodźców i z Fundacji Solidarności Międzynarodowej oraz Komitetu Obywatelskiego Solidarności z Ukrainą. Jeszcze raz wszystkim dziękujemy za wsparcie tej akcji.

W wolontariacie w tym roku szkolnym wyróżnili się szczególnie:
1. Igor Czarnecki – Zbiórka Żywności, Akcja Jajo (koordynator), współpraca z futbolistami
2. Aleksandra Rybak - Zbiórka Żywności, Akcja Jajo, zorganizowanie akcji i przekazanie darów dla Ogniska Wychowawczego na Ursynowie i na Bielanach.
3. Patrycja Niedźwiedź - Zbiórka Żywności, Akcja Jajo, zorganizowanie akcji dla Ogniska Wychowawczego na Ursynowie i na Bielanach.
4. Paulina Puchalska – za wolontariat w Środowiskowym Ognisku Wychowawczym „Dziadek”, z którym współpracowała najdłużej ze wszystkich. I dla niej szacun. Paulina pokazała, że ma największe serce dla dzieci, pomimo swojego młodego wieku!

Pozostali, ale też z wielkim sercem dla innych:

WOŚP
1. Weronika Sławińska
2. Agata Bogucka
3. Klaudia Karwowska
4. Inga Marukyan
5. Olga Semeniuk
6. Natalia Lesicka
7. Jan Świderski
8. Michalina Toczek
9. Martyna Gajowniczek

Środowiskowe Ognisko Wychowawcze ”Dziadek”
1. Natalia Banach

Akcja „Jajo”
1. Paweł Zbucki

Zbiórka Żywności przed świętami Bożego Narodzenia
1. Hana Kaltur
2. Dominika Ozimkowska
3. Agata Kwapisz
4. Paula Patla
5. Aleksandra Chrobak
6. Link Nguyen
7. Eryk Lisiecki

Transport darów
1. Karolina Janus
2. Alicja Szymańska
3. Anna Larisch
4. Natalia Ślesicka
5. Martyna Gajowniczek
6. Aleksander Wilanowski

Informacje o akcjach
1. Greta Osoba

Dyplomy
1. Krzysztof Cichocki

Wszyscy wolontariusze zostali wyróżnieni podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego.

Serdecznie dziękuję wolontariuszom (a szczególnie klasie 1b i jej wychowawczyni pani Joannie Koprek za silne wsparcie większości akcji)! Dziękuję też pani Krystynie Jaworskiej, pani Annie Garbolewskiej i pani Lenie Czerskiej za pomoc w akcji „Jajo” I liczę na dalszą współpracę zarówno z uczniami, jak i nauczycielami! Zapraszam także nowych wolontariuszy, każdy znajdzie coś dla siebie, bo przecież każdy może pomóc, jeśli tylko chce i ma wielkie serce.