Akcje charytatywne w roku szkolnym 2014/2015

Wolontariat pod opieką Małgorzaty Stroińskiej-Staudt

Najważniejsze wydarzenia 

W dniu 9 IX 2014 odbyło się pierwsze spotkanie chętnych do wolontariatu w 12 LO im. H. Sienkiewicza w roku szkolnym 2014/2015. Nowością w naszej szkole jest stała współpraca z Fundacją „Świat na tak”, która pomaga dzieciom niepełnosprawnym i stworzenie Klubu Ośmiu – najbardziej aktywnych wolontariuszy.

Gospodarze Klubu Igor Czarnecki i Patrycja Niedźwiedź razem z opiekunem przedstawili propozycje na ten rok szkolny. Paulina Puchalska opowiedziała o swojej pracy w Ognisku „Dziadek” na Pradze. Oto one:

  1. Współpraca z Fundacją „Świat na tak”
  2. Pomoc w środowiskowych ogniskach wychowawczych na Pradze, na Ursynowie i na Bielanach
  3. Współpraca z Bankiem Żywności w ramach akcji „Podziel się posiłkiem”, „Zbiórka żywności” i „Jajo”
  4. Współpraca z Fundacją Azylu pod Psim Aniołem - pomoc zwierzętom, zbiórki karmy w sieci sklepów Mini Zoo i współpraca ze schroniskiem w Falenicy
  5. WOŚP
  6. Szlachetna paczka

Uczestnicy spotkania zadeklarowali udział w wybranych akcjach. Powstała także sekcja dekoracyjna, która w formie plakatów będzie na bieżąco informowała uczniów o tym co się dzieje w wolontariacie. Na terenie szkoły będą także organizowane akcje „ Zjedz ciasto i pomóż potrzebującym”, a pieniądze zebrane przez wolontariuszy, którzy będą je przygotowywali, będą przekazane na konkretne cele. Mamy już swoją tablicę, na której znajdą się informacje na temat bieżących akcji.

W dniach 26 i 27 września wolontariusze zbierali karmę dla zwierząt w sklepach Tesco na Gocławiu i na Kabatach. Akcję zorganizowała Fundacja Azylu pod Psim Aniołem.

W zbiórce uczestniczyli:
Agata Jankowska 1a
Jan Drogowski 1a
Natalia Wnukowska 1a
Izabela Zarzycka 1b
Artur Grześkiwicz 1b
Jolanta Murawska 1b
Martyna Napiórkowska 1b
Elżbieta Jachowicz 1c
Michalina Wójcik 1f
Laura Monikowska 1f
Paweł Zbucki 2a
Agnieszka Kaniewska 2f

  

W dniach 3 i 4 października w sklepie Leclerc odbyła się zbiórka żywności „Podziel się posiłkiem” pod patronatem Banku Żywności. Zebrane dary pomogą niedożywionym dzieciom.

W zbiórce uczestniczyli:
Igor Czarnecki 2a – koordynator akcji
Patrycja Niedźwiedź 3d
Aleksandra Rybak 3d
Krzysztof Jandura 1d
Magdalena Janiszewska 2d
Mateusz Piórkowski 2d
Cezary Rajner 2d
Wojciech Wieliczko 2d
Magdalena Naber 2c

Możemy być dumni z wolontariuszy, ponieważ zebraliśmy w obydwu akcjach naprawdę dużo darów i serdecznie im dziękujemy za wsparcie!

W dniu 10 października odbyło się spotkanie wolontariuszy, chętnych do współpracy z Fundacją Azylu pod Psim Aniołem.

Od 15 października zbieramy w szkole karmę dla psów i kotów, koce, poduszki, materace i dywaniki. Dary można składać w szatni. W dniu 15 października na terenie szkoły będą sprzedawane ciasta przygotowane przez naszych wolontariuszy. Ciasta będą mogli też kupić rodzice, podczas dnia otwartego. Za pieniądze zebrane w czasie akcji zakupimy to, co będzie najbardziej potrzebne zwierzakom w schronisku w Falenicy.

Zachęcamy do wsparcia tej szlachetnej akcji!

Podczas akcji „ciasto” w dniu 15 października zebraliśmy 490 złotych. Za te pieniądze kupiliśmy karmę dla chorych psów, a jest ona bardzo potrzebna w schronisku.

A w dniu 5 listopada przekazaliśmy zebrane dary oraz zakupioną karmę do schroniska w Falenicy. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą akcję – uczniom, ich rodzicom i nauczycielom!

Teraz przygotowujemy się do dwóch akcji:

  1. „Świąteczna Zbiórka Żywności” organizowana przez Bank Żywności w dniach 28-30 listopada w Carrefore w Złotych Tarasach.
  2. „Szlachetna Paczka” organizowana przez Fundację Wiosna.

Koordynatorem „Świątecznej Zbiórki Żywności” jest Igor Czarnecki, a celem akcji jest zebranie żywności dla biednych rodzin. Po pierwszym spotkaniu okazało się, że mamy mało ludzi. Każda zmiana trwa 4 godziny – można rozdawać ulotki, przyjmować od ludzi dary lub je pakować. Serdecznie zapraszamy wolontariuszy – pomóżmy Igorowi!

W dniu 19 listopada zorganizowaliśmy na terenie szkoły akcję „ciasto” i znowu zebraliśmy prawie 500 zł. Zebrane pieniądze pomogą spełnić marzenia wybranej rodziny w akcji „Szlachetna Paczka”

Uwaga! Mamy już rodzinę, której możemy pomóc! W piątek 21 listopada późnym wieczorem Patrycja i Ola (koordynatorki akcji) wybrały rodzinę, której pomagamy.

Od 24 listopada zbieramy dary dla P. Magdaleny i dla jej rocznej córeczki. Dokładniejsze informacje o tej rodzinie i jej potrzebach na grupie wolontariatu naszej szkoły na facebooku. Bardzo potrzebujemy waszego wsparcia, żeby pomóc Pani Magdalenie!

Wierzymy, że tegoroczne Boże Narodzenie będzie dla tej wybranej przez nas rodziny niezapomniane!

I już po akcji Świątecznej Zbiórki Żywności! Igor naprawdę dał radę – ile zebraliśmy dowiemy się w najbliższym czasie.
Serdeczne podziękowania dla wszystkich wolontariuszy!

Coś się dzieje – Samorząd i prawie wszystkie klasy włączyły się w akcję! Musi nam się udać!

W środę 10 grudnia „akcja ciasto” – na wsparcie „Szlachetnej Paczki”, ale i na pomoc dla innych potrzebujących. A w sobotę 13 grudnia przekazujemy zebrane przez nas dary do magazynu. Oj będzie się działo, bo naprawdę wszyscy bardzo się starali, żeby jak najlepiej pomóc wybranej przez nas rodzinie.

  

Mamy już wszystko przygotowane na 23 Finał WOŚP i odliczamy już godziny do 11 stycznia 2015.

Pani Magdalena otrzymała od nas „Szlachetną Paczkę” i naprawdę była wzruszona. Dzięki prawie całej społeczności szkolnej udało się dać Pani Magdalenie nadzieję na wspaniałe Święta i lepsze jutro.

NO i udało się! Wolontariusze naszej szkoły dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrali ponad 11.700 złotych. A cała Orkiestra zebrała 53109702,83. To nasza mała cegiełka!
W zbiórce uczestniczyły 34 osoby (dwie z innych szkół).
Najwięcej zebrali: Patrycja Niedźwiedź, Zuzanna Skotarek i Olga Semeniuk. Serdecznie dziękujemy wszystkim wolontariuszom!

W "Tłusty Czwartek” zorganizowaliśmy na terenie szkoły Akcję „E-pączek”. W szkole sprzedawaliśmy pączki i dzięki temu pomagaliśmy ubogim dzieciom w Afryce. Zebrane 610 złotych przekazaliśmy na konto Paczek. Kapucyni.pl
Szczególne podziękowania dla Weroniki z klasy 2f za darmowe pączki, dla Dominiki z klasy 3d za serce i dla Karoliny z klasy 2b za tańsze pączki. Pączki były tak pyszne, że po 13 sprzedaliśmy wszystkie.
Dziękujemy nauczycielom i uczniom za wsparcie Akcji.

W dniu 29 marca nasi wolontariusze uczestniczyli w Akcji Jajo organizowanej przez Bank Żywności w kościele Św. Alojzego na ulicy Lindleya. Zebraliśmy (pomimo porannych problemów) 1056 jajek – co jest naprawdę sukcesem, w porównaniu z latami ubiegłymi.
Koordynatorem Akcji była Magdalena Janiszewska, której należą się szczególne podziękowania.
W tej wspaniałej Akcji, dzięki której pomogliśmy naprawdę potrzebującym rodzinom uczestniczyli: Laura Monikowska, Magdalena Moleda, Iza Zarzycka, Paweł Zbucki i Igor Czarnecki, który koordynował dwie poprzednie Akcje Banku Żywności (dziękuję) .

W dniu 19 kwietnia uczestniczymy w Akcji Żonkile z Muzeum Historii Żydów Polskich. W tym dniu czterdziestu naszych wolontariuszy będzie w godzinach 10-18 upamiętniała 72 rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim i rozdawała mieszkańcom Warszawy oraz przyjezdnym ulotki oraz żonkile.
Przegotowanie merytoryczne p. Ewa Homa
Przygotowanie komunikacyjne p. M. Stroińska-Staudt